Książki na aktualne tematy: równość, demokracja, dyskryminacja

szczycimy się tym, że perpetuum mobile to szkoła demokratyczna, która stawia nie tylko na naukę pisania, czytania i liczenia, ale też kształtowanie systemu wartości. pracujemy nad tym, by dzieci nie tylko je znały, ale też rozumiały i umiały zastosować w codziennym życiu. nie zaszkodzi jednak utrwalanie tej wiedzy i zrozumienia także w gronie rodzinnym. dlatego dziś w kąciku czytelniczym proponujemy trzy książki, które można czytać z dziećmi w bardzo różnym wieku i rozmawiać o wartościach i zagrożeniach, jakie niesie dla nich niewłaściwe postępowanie. na tapet bierzemy więc pojęcia takie jak równość, demokracja i przeciwdziałanie dyskryminacji.

Rozmowy o wartościach warto prowadzić z dziećmi od lat najmłodszych, wielokrotnie je przypominając i utrwalając, jednak nie w formie wykładu, a rozmowy, która pozwoli sprawdzić, jak rozumieją je nasze dzieciaki. I jak zwykle doskonały punkt wyjścia do takiej rozmowy to wspólna lektura. Może znajdziecie tu dla siebie inspiracje.

O równości z przedszkolakiem

Czym jest równość, często rozumiemy intuicyjnie, jednak ciężko nam to wyjaśnić słowami. Kiedy więc chcemy o równości porozmawiać z dziećmi w wieku przedszkolnym, możemy sięgnąć po nietypową historię przygotowaną przez Laurenta Cardona pt. Kury, czyli krótka historia o równości wydaną przez wydawnictwo Adamada.

Kury, czyli krótka historia o róności

Wyobraźcie sobie kurnik, w którym rządy sprawują trzy dumne koguty. Dbają o to, by czas Wielkiego Wysiadywania jak zawsze przebiegał bez zakłóceń. Jakież jest ich zdziwienie, gdy po powrocie z przechadzki znajdują aż pięć porzuconych gniazd! Gdzie są kury? Otóż kury postanowiły upomnieć się o swoje prawa. Wiedzą, jak odpowiedzialną pracą jest wysiadywanie. Ale uważają, że zostały obciążone pracą ponad siły. Z determinacją zaczęły się więc domagać dłuższej przerwy na posiłek czy ćwiczeń na rozluźnienie zmęczonych pracą mięśni. Postanowiły nawzajem przekazywać sobie opiekę nad jajami, ale zrobił się z tego niezły bałagan. Następuje konfrontacja restrykcyjnych zasad z indywidualnym zdaniem kur. Przecież jajka to wspólna sprawa.

Kury to pozornie bardzo lekka, przesycona humorem historia, która spodoba się przedszkolakom i ich rodzicom. W rzeczywistości jednak to doskonale przemyślana opowieść, w sposób przewrotny i alegoryczny przekazująca prawdy ważne dla każdego. Mówi nie tylko o godziwych warunkach pracy i osobistej godności, ale też o budowaniu społecznej równości dzięki wzajemnej pomocy i współdziałaniu. Przekaz ten został zawarty w prostym tekście i opatrzony kolorowymi, zabawnymi ilustracjami, które przyciągają dziecięce oko. Tę książkę można czytać po prostu jako zabawną historyjkę lub potraktować jako punkt wyjścia do refleksji i ciekawej rozmowy z dzieckiem. Jej lektura już dla przedszkolaka będzie niczym cenna lekcja zasad funkcjonowania w społeczeństwie.

Jak właściwie działa demokracja

Nasze dzieci chodzą do demokratycznych placówek Perpetuum Mobile, na co dzień słyszą też o demokratycznym państwie, zagrożeniach dla demokracji itp. Jednak na czym demokracja polega, nie zawsze jeszcze rozumieją, zwłaszcza jeśli uczęszczają do młodszych klas podstawówki. Dzieciom, które chcą znaczenie tego słowa zrozumieć, i rodzicom, którzy chcą im ten temat przybliżyć, możemy polecić Włącz demokrację Roberta Biedronia wydaną przez wydawnictwo Znak Emotikon.

Robert Biedroń, Włącz demokrację

Włącz demokrację to bardzo praktyczny przewodnik po temacie, który możemy czytać już z wczesnoszkolniakami. Autor proponuje zgłębianie tematu jak pokonywanie kolejnych etapów gry, której zasady objaśnia już na wstępie. W trzech blokach tematycznych czytelnicy dowiedzą się, czym właściwie jest państwo i kto może nim rządzić, na czym polega sprawowanie władzy, czym właściwie jest polityka i partie polityczne, by na koniec zapoznać się ze wszystkim, co wiąże się z działaniami obywateli i ich rolą w systemie.

Książka w bardzo prosty, a jednocześnie możliwie wszechstronny sposób wprowadza czytelnika w każde z podejmowanych zagadnień, odwołując się do czytelnych dla dziecka przykładów. Pokazuje też konsekwencje różnych postaw i decyzji. Każdy rozdział kończy pytanie. Udzielenie dobrej odpowiedzi jest zaproszeniem do kolejnego, a złej – zachęca do ponownego zgłębienia tego rozdziału, który właśnie się zakończył.

Publikacja jest bogato ilustrowana i dostosowana do poziomu młodego czytelnika, którego jednak traktuje z powagą i szacunkiem. Pozwala zrozumieć mechanizm działania demokracji na skalę państwową, ale też z powodzeniem przekuć go na zrozumienie demokracji w skali mikro. Warto po nią sięgnąć niezależnie od politycznych sympatii i pomóc dzieciom lepiej orientować się we współczesnym życiu.

Bez tolerancji o dyskryminacji

Dyskryminacja ma wiele twarzy, lecz zawsze jest działaniem przeciwko drugiemu człowiekowi. Może objawiać się jako rasizm, niewolnictwo, zbrodnia przeciwko ludzkości, ale też jako odrzucanie w miejscu pracy czy w szkole. Warto wiedzieć, jak wygląda i na czym polega oraz co możemy zrobić, żeby jej przeciwdziałać. Poruszając z dziećmi tę kwestię, warto zaproponować im książę Emmy Strack i Marii Frade pt. Dyskryminacja. Powiedz: stop! od wydawnictwa Adamada.

Emma Strack i Maria Frade, Dyskryminacja. Powiedz: stop!

To wyjątkowa książka francuskich autorek skierowana także do młodszych odbiorców. W sposób jasny i kompleksowy, a także prosty i zrozumiały objaśnia, czym jest dyskryminacja i do czego może prowadzić. Książka podzielona jest na 5 bloków tematycznych. Wiążą się z głównymi obszarami, na których tle dochodzi do dyskryminacji: pochodzenie, wygląd, tożsamość, przynależność grupowa i stan zdrowia. W każdym z rozdziałów znajdziemy przykłady takiej dyskryminacji. Są sylwetki ludzi, którzy z nią walczą, a także odwołania do prawa czy przykłady historycznych konsekwencji dyskryminacji.

Największą zaletą książki jest to, że autorki podeszły do tematy holistycznie. Zgromadziływ jednym miejscu możliwie najszersze ujęcie tematu, a jednocześnie nie zamieniły publikacji w podręcznik. Wszystkie dotyczące dyskryminacji aspekty przedstawiane są tu w możliwie najprostszy sposób, zawierając kwintesencję tematu. Właśnie dlatego książkę możemy zaproponować już starszym wczesnoszkolniakom. Ilość zebranego materiału i tekst nie będą dla nich wcale przytłaczające, za to doskonale zapoznają z tematem. A i nieco starsi czytelnicy nie będą zawiedzeni, ponieważ posiadaną wiedzę mogą wraz z książką uporządkować. W zrozumieniu tematu pomocny będzie fakt, że autorki wyjaśniają z jednej strony, skąd biorą się niektóre uprzedzenia, z drugiej pokazują, do czego mogą doprowadzić. I że nie ma czegoś takiego jak dyskryminacja na drobną skalę, bo ona zawsze eskaluje.

Książkę urozmaicają kolorowe, ciekawe, oryginalne grafiki, które w sposób symboliczny odwołują się do poruszanej tematyki.

***

Bardzo potrzebujemy książek takich jak te właśnie publikacje. Skierowanych do młodego odbiorcy, mądrych, podejmujących ważne tematy. Książek, które pozwalają zrozumieć świat i uwrażliwiają na problemy społeczne.

Zachęcamy do czytania wcześniejszych wydań kącika czytelniczego: O książkach na aktualne tematy: uchodźcy

Podobne posty