Zapraszamy na kursy gordonowskie I i II stopnia realizowane w  2020 i 2021 roku  przez PTEEG oraz FKE w ramach projektu: 

 

Zachęcamy do zapoznania się  poniższą broszurą:

 

broszura_kurs_gordonowski_2019:20:21


   
Dla osób, które chcą poznać założenia teorii uczenia się muzyki dla najmłodszych polecamy materiał pokazowy z zajęć umuzykalniających:

Dla osób zainteresowanych edukacją formalną wg teorii prof. E.E. Gordona przygotowaliśmy materiał z Międzynarodowego Seminarium Gordonowskiego w Szczecinie:

   

   

W filmie podkreślono unikalne, gordonowskie założenia Teorii uczenia się muzyki, które powinny być realizowane przez każdego, kto nazywa swoje warsztaty zajęciami umuzykalniającymi – gordonowskimi. Materiał został zarejestrowany podczas zajęć Fundacji Kreatywnej Edukacji w trzech grupach wiekowych, w ramach audiacji wstępnej (przed kształceniem formalnym). Prowadzący: Miłosz i Jolanta Gawryłkiewicz – członkowie Polskiego Towarzystwa Edwina Eliasa Gordona. Więcej informacji: www.pteeg.org.

Dla osób zainteresowanych kursem II stopnia polecamy materiał z Międzynarodowego Seminarium Gordonowskiego Nauka Improwizacji muzycznej w każdej podstawówce i gimnazjum!


 • Kurs II stopnia dla osób kierujących formalnym nauczaniem, audiacja wokalna „Śpiewać każdy może”

Uwaga, mamy jeszcze tylko 2 miejsca – dla wybrańców, którzy się skuszą przewidzieliśmy 200 zł upust (z 1200 zł na 1000 zł)! Zapraszamy!

Kurs liczy 60 h zajęć szkoleniowych zadedykowanych osobom prowadzącym zajęcia kształcenia słuchu w muzycznym szkolnictwie formalnym, a także chórmistrzom i edukatorom zajmującym się prowadzenie lekcji muzyki w ogólnokształcących szkołach podstawowych i wyższych. Wprowadzony styl gospel daje możliwość pracy nad repertuarem, w którym wykorzystywana jest technika improwizacji, ciągły ruch ułatwia pracę nad poczuciem rytmu. Kurs prowadzą specjaliści z zakresu improwizacji i prowadzenia zespołów wokalnych, posiadający certyfikaty Polskiego Towarzystwa Edwina Eliasa Gordona oraz czynni zawodowo muzycy, najprawdopodobniej najlepsi w kraju (!):-)

Osoba zgłaszająca się na kurs proszona jest o dostarczenie nagrań zajęć muzycznych dla grupy w wieku szkolnym. Kurs kończy się egzaminem praktycznym poprzedzonym praktykami. Absolwenci kursu z pomyślnie zdanym egzaminem teoretyczno-praktycznym otrzymują certyfikat II stopnia z zakresu audiacji wokalnej. W kursie mogą uczestniczyć również osoby, które nie mają certyfikatu I stopnia. Zapraszamy gorąco, bo takich osób jest w Polsce niewiele!

Miłosz Gawryłkiewicz, który zapewni Wam pozyskanie umiejętności harmonicznych, nauczy Was efektywnej kolejności uczenia się umiejętności i pomoże zdiagnozować Waszych uczniów (muzyk i aranżer: Big Band Tomka Szymusia, Kapela ze Wsi Warszawa, trener PTEEG i FKE, twórca publikacji PTEEG i FKE).

Drugi trener to: Patrycja Gola – soulowo-jazzowa wokalistka, nauczycielka śpiewu, producent muzyczny, jedna z czołowych wokalistek sesyjnych w tym kraju. Jest założycielką i dyrektorką szkoły wokalnej 3city voices. Patrycja zajmie się profesjonalnie Waszym głosem od strony technicznej, a także rozśpiewa Was w ten sposób, by repertuarowo i metodycznie być znakomicie przygotowanym do finalnego koncertu. Nasza trenerka pokaże Wam i pozwoli doświadczyć swoje doświadczenie w prowadzeniu indywidualnym i grupowym osób w różnym wieku.

Kurs II stopnia dla osób kierujących formalnym nauczaniem, audiacja wokalna „Śpiewać każdy może”
Kurs liczy 60 h zajęć szkoleniowych zadedykowanych osobom prowadzącym zajęcia kształcenia słuchu w muzycznym szkolnictwie formalnym, a także chórmistrzom i edukatorom zajmującym się prowadzenie lekcji muzyki w ogólnokształcących szkołach podstawowych i wyższych.

Wprowadzony styl gospel daje możliwość pracy nad repertuarem, w którym wykorzystywana jest technika improwizacji, ciągły ruch ułatwia pracę nad poczuciem rytmu.

Kurs prowadzą specjaliści z zakresu improwizacji i prowadzenia zespołów wokalnych, posiadający certyfikaty Polskiego Towarzystwa Edwina Eliasa Gordona oraz czynni zawodowo muzycy, najprawdopodobniej najlepsi w kraju (!):-)

Link do zapisów:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSevHZuAv2Bs6qymd6PPHVSHm1BbVV3rMt_XtgungCTb8vkclg/viewform

Link do info: https://www.fundacjakreatywnejedukacji.org/kursy-gordonowskie/

W planach w dniach 17-22 sierpnia

9.00 – 14.00 warsztaty z audiacji wstępnej oraz właściwej, w tym przynajmniej 2 h dziennie nauka improwizacji wokalnej. Prowadzący – Miłosz Gawryłkiewicz

Co zrealizujemy:

– audiacja wstępna: zajęcia umuzykalniające (poprosimy Warszawiaków o pomoc w skompletowaniu grupy 0-3 latków. Zajęcia we wtorek 18.08 o godz. 10.00

– audiacja właściwa: uczenie się różnicowania oraz wnioskowania, wg metody chronologicznej i z progresją skokową

– kolejność uczenia się (umiejętności, zawartości i motywów)

– nauka improwizacji w różnych tonalnościach, nauka prowadzenia zespołów wokalnych z wykorzystaniem własnych kompozycji uczestników (mogą powstać także na zajęcia lub przywieźcie je ze sobą:-)

– pokazowe zajęcia z chórem dziecięcym

14.- 15.30 przerwa obiadowa

15.30 – 18.30 warsztaty wokalne z Patrycją Golą

ZAŁOŻENIA WARSZTATÓW WOKALNYCH

 1. Podstawy emisji głosu w pigułce
 2. Cheryl Porter Vocal Metod
 3. Improwizacja – poprzez zabawę w oparciu o intuicję i interakcje z otoczeniem
 4. Realizacja utworu harmonicznego a’capella 

3 h dziennie, w tym:

 PODSTAWY EMISJI GŁOSU  w pigułce – 1 godzina

* prawidłowy oddech śpiewaczy

* podparcie dla dźwięku – świadoma praca mięśni, przepony

* impostacja głosu

* miksowanie rejestrów

* poszerzanie skali  w oparciu o mix

* artykulacja, barwa , feeling

 

2 GODZINA : 

CHERYL PORTER VOCAL METOD

 1. Warm-Ups Warm-Downs
 2. Vowel Placement
 3. Singer Breathing Bootcamp
 4. Vibrato & Stability
 5. Timbre & Tone Quality
 6. Vocal Register & Passaggio
 7. Belting High Notes
 8. Articulation
 9. Agility 7 Intonation
 1. Vocal Resistance Training

3 GODZINA: 

IMPROWIZACJE NA TEMAT

 • śpiewanie w harmonii i kontrapunkcie w oparciu o konkretny temat
 • improwizacja – zabawa dźwiękiem, traktowanie głosu w sposób instrumentalny

23.08 9.00-15.00 przygotowania do koncertu finałowego

16.00 Koncert finałowy z udziałem instrumentalistów oraz Waszym w charakterze zespołu wokalnego oraz oczywiście solistów.

Otrzymacie niezbędne materiały do realizacji zajęć.

Zapewniamy przerwy kawowe, pozostałe posiłki, noclegi – w Waszej gestii.

Certyfikaty otrzymacie po przysłaniu jednej lekcji z grupą wokalną – gdzie zastosowaliście teorię uczenia się muzyki prof. EE. Gordona. Wymogi szczegółowe podamy na kursie.

Do zobaczenia przy Zamenhofa 1 w Warszawie 17.08 o godz. 9.00

 

 • Kursy Improwizuję czyli audiuję : stopień I dla osób, które posiadają i nie posiadają formalnego muzycznego wykształcenia (Chorzów: październik 2020 – luty 2021)

W 140 godzinnym szkoleniu uczymy przede wszystkim umiejętności, w tym: koordynacji oddechowo-ruchowo- głosowej w aspekcie labanowskim, improwizacji muzycznej, wykorzystania w praktyce teorii uczenia się muzyki w ramach zajęć umuzykalniających, zaadoptowania teorii do potrzeb dzieci z zaburzeniami komunikacyjnymi. Wymagamy dodatkowo odbycia 50 h praktyk (50 zajęć) w instytucjach edukacyjnych i kulturalnych oraz zdania kompetencyjnego egzaminu praktycznego. W ramach godzin kursu prowadzimy indywidualne konsultacje odnośnie kompozycji oraz nagrań.

Program kursu I stopnia:

1. Teoria uczenia się muzyki: audiacja wstępna

2. Zasady muzyki.

3. Nauka improwizacji na poziomie słuchowo-głosowym.

4. Koordynacja ruchowo- głosowo-oddechowa – wykorzystanie dorobku choreografa i teoretyka tańca improwizowanego Rudolfa Labana. 

5. Praktyczne aspekty psychologii i pedagogiki dziecięcej, możliwość prowadzenia zajęć umuzykalniających wg teorii E.E. Gordona dla dzieci z deficytami, szczególnie z autyzmem. 

6. Praktyczne zastosowania testów muzycznych E.E.Gordona. Prowadzenie obserwacji postępów dziecka – uczestnika zajęć umuzykalniających. 

7. Metodyka prowadzenia zajęć umuzykalniających wg teorii E.E.Gordona. 

8. Organizowanie koncertów, w tym wspólna realizacja koncertu podczas kursu.

9. Koncepcja Gordona w psychologii muzyki.

 

 • Kursy Improwizuję czyli audiuję : stopień I dla osób, które posiadają i nie posiadają formalnego muzycznego wykształcenia (Poznań: grudzień 2019-maj 2020) – zrealizowany
 • Kursy Improwizuję czyli audiuję : stopień I dla osób posiadających formalne muzyczne wykształcenie (Warszawa marzec – lipiec 2020 rok) – zrealizowany

 

Fundacja Kreatywnej Edukacji, we współpracy m.in. z PTEEG organizuje seminaria, na które zaprasza znawców, a zarazem propagatorów teorii Profesora Edwina E. Gordona z USA, Włoch oraz Portugalii. W Polsce wdraża dzieło Profesora kilkuset nauczycieli, wykładowców, muzyków. Wydawane są tłumaczenia publikacji Profesora oraz autorskie pozycje będące adaptacją teorii na polskim gruncie.

Swoimi doświadczeniami oraz wiedzą dzielić się z Państwem będą m.in.:

 • Miłosz Gawryłkiewicz (wykładowca UKW Bydgoszcz, muzyk z wielu projektów m.in. Kapela ze Wsi Warszawa, Big Band Tomka Szymusia, autor publikacji. PTEEG oraz FKE, jak i wydanych przez Wydawnictwo UKW, prowadzący kursy i seminaria gordonowskie, nauczyciel w szkołach muzycznych i ogólnokształcących);
 • dr Barbara Pazur (wykładowca UMCS, praktyk gordonowski, chórmistrz) 
 • Kamil Wawrzuta (instruktor teatru tańca, członek wielu ekip tanecznych m.in. Bytomskiego Teatru Tańca)
 • Adrianna Werc (instruktor teatru tańca, doula, instruktor jogi, choreograf, reżyser)
 • Instruktorzy metody Speach Level Singing
 • Jolanta Gawryłkiewicz (muzyk, działacz społeczny, praktyk gordonowski, dyrektor placówek szkolnych  i przedszkolnych)
 • Kinga Kruś (psycholog, terapeuta osób ze spektrum autyzmu, nauczyciel wspierający w szkole podstawowej)
 • Mirosława Gawryłkiewicz – muzyk, kompozytor, wykładowca UKW Bydgoszcz, prezes PTEEG
 • dr Ewa Klimas-Kuchta – psycholog muzyki, kierownik Studiów Podyplomowych z zakresu Muzykoterapii na Akademii Muzycznej w Krakowie, autorka wielu publikacji, członkini Rady Programowej PTEEG
 • Patrycja Gola – soulowo-jazzowa wokalistka, nauczycielka śpiewu, producent muzyczny, jedna z czołowych wokalistek sesyjnych w tym kraju. Jest założycielką i dyrektorką szkoły wokalnej 3city voices.  Absolwentka ”V Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej” na Akademii Muzycznej im. K.Szymanowskiego w Katowicach. Studia ukończyła z wyróżnieniem. W międzyczasie otrzymała stypendium w Rytmic Music Conserwatory w Danii. Ma za sobą ponad dwudziestoletnie doświadczenie na scenie.
 • nauczyciele instrumentaliści, wokaliści, specjaliści odn, zagadnień prenatalnych, związani z projektami FKE oraz członkowie Polskiego Towarzystwa Edwina E. Gordona.

 

Nasze zjazdy odbywać się będą w poniższych terminach:
 • Kurs gordonowski I stopnia dla osób bez i z  formalnym wykształceniem muzycznym (Poznań)

Grudzień 5-8    2019 rok  

Styczeń 2-6     2020 rok  

Luty 22-23    2020 rok  

Marzec 28-29    2020 rok  

Kwiecień 30.04 – 2.05    2020 rok  

 • Kurs gordonowski I stopnia dla osób z formalnym wykształceniem muzycznym (Warszawa)

Marzec 21-22    2020 rok  

Kwiecień 4-5    2020 rok  

Maj 9-10     2020 rok  

Czerwiec 13-14     2020 rok  

lipiec 6-12     2020 rok  

 • Kurs gordonowski II stopnia z zakresu audiacji wokalnej (Warszawa)   17-23 sierpień
 • Kurs gordonowski I stopnia dla osób z i bez formalnego wykształcenia muzycznego (Chorzów)

24-25 października 2020 roku

28-29 listopada 2020 roku

28-30 grudnia 2020 roku

7-10 stycznia 2021 roku

27-28 lutego 2021 roku

 

Naszymi gospodarzami są:

Warszawa

Dom Ukraiński  Ludwika Zamenhofa 1, 00-153 Warszawa

https://ukrainskidom.pl

Poznań 

pastedGraphic.png Fred Astaire Dance Studios przy ul. Artura Grottgera 4/2, Poznań, 60-757.       https://www.fredastaire.com/poznan-poland/

Chorzów

pastedGraphic_1.pngŻłobek Pierwsze Kroki  www.zlobekpierwszekroki.pl  Chorzów, Żołnierzy Września 20

 

Opłata za kursy: 

                                                                   

1) kurs I stopnia 140 h Poznań, Chorzów

2500 zł, w tym 1000 wpisowe (możliwość wpłaty w ratach, 

prócz wpisowego). 

2) kurs I stopnia dla osób z formalnym muzycznym wykształceniem (100h) Warszawa

2000 zł, w tym 1000 wpisowe (możliwość wpłaty w ratach, prócz wpisowego)

3) kurs II stopnia pierwsza część – audiacja wokalna  1200 zł (w tym 600 zł wpisowe)

            

Konto FKE: BNP Paribas 74 1750 1051 0000 0000 2114 5246

Prosimy o zapoznanie się z harmonogramem kursu oraz przesyłanie zgłoszeń i wpłatę wpisowego za kursy maksymalnie 7 dni po zapisaniu się. O zakwalifikowaniu się decyduje zgłoszenie i wniesienie opłaty. 

Formularz online : ZAPISY

regulamin – poniżej

Link znajduje się na stronach organizatorów.

 

Organizatorzy współpracujący w ramach projektu: 

Fundacja Kreatywnej Edukacji

ul. Kordeckiego 16/1, 85-225 Bydgoszcz

www.fundacjakreatywnejedukacji.org;  

tel. +48602466347, jgawrylkiewicz@gmail.com

 

Polskie Towarzystwo Edwina E. Gordona 

ul. Chodkiewicza 30, 85-667 Bydgoszcz   

www.pteeg.org

+48 604 103 182

 

Patrz: Polityka prywatności/RODO

 

Pliki do pobrania: 

regulamin_kursów_2019:20:21