Koncerty Gordonowskie

Celem  projektu jest propagowanie Teorii uczenia się muzyki autorstwa E. E. Gordona, która pozwala profesjonalnie i efektywnie kierować edukacją muzyczną małego dziecka, by mogło twórczo posługiwać się językiem muzyki. Chcemy wychować przyszłych obywateli, aby potrafili korzystać z regionalnego, polskiego i międzynarodowego dorobku kulturowego. Koncerty są śpiewane, ale również instrumentalizowane, co z pewnością uwrażliwia (mamy tu spore doświadczenie) dzieci na piękno dobrej muzyki każdego rodzaju. Konkretne cele to: organizacja koncertów, każdorazowo dla około 60 osób – raz dla kobiet w ciąży i ich partnerów, innym razem dla małych dzieci z rodzicami. Takie uczty muzyczne dla najmłodszych wraz z rodzicami stanowią 40 minutowe spotkania, w których udział bierze kilku instrumentalistów oraz wokalistów. Program wypełniają krótkie, improwizowane utwory instrumentalne, wokalne oraz łączone. Motywy bazujące na warstwie melodycznej są przeplatane fragmentami czysto rytmicznymi. Podczas całego koncertu dzieci wraz z rodzicami siedzą na podłodze (niezbędna wykładzina) i aktywnie biorą udział w koncercie śpiewając oraz rytmizując. Artyści przez cały czas trwania spotkania nawiązują kontakt z publicznością, która wykonuje motywy ostinatowe, tańczy oraz kołysze się do rytmu. Dotychczasowe miejsca, w których koncertowaliśmy:

  • Pałac Młodzieży w Bydgoszczy,
  • Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy,
  • Pałac Lubostroń w Lubostroniu,
  • MDK w Inowrocławiu,
  • Dom Muz w Toruniu,
  • Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lindgren w Poznaniu,
  • Zespół Parkowo-Pałacowy w Ostromecku,
  • Fundacja “Sto Pociech” w Warszawie,
  • Filharmonia Łódzka,
  • Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki we współpracy z Fundacją Muzyka jest Dla Wszystkich,
  • Park Club w Bydgoszczy
  • Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Filharmonia Krakowska i wiele innych…

Obecnie rozpoczęliśmy współpracę ze studiem LoftoDance. Nasz pierwszy koncert w nowej lokalizacji odbędzie się w 21.01.2023 3 odsłonami międzypokoleniowymi dla szerszej, niż dotąd publiczności. Zmieniamy taktykę; od teraz muzyka bez tańca/ruchu nie istnieje. Pierwsza zabrzmi muzyka Nowoorleańską i Lindy Hop w postaci szalonych kroków w arcy szybkim tempie.

Do zobaczenia:-)

Więcej informacji: Koncerty smykowe w LoftoDance w Krakowie

Do końca 2022 roku pracownicy Fundacji Kreatywnej Edukacji są w trakcie realizacji projektu w partnerstwie z Filharmonią Krakowską i Akademią Muzyki w Krakowie – “Smykowe Granie“. Jest to cykl koncertów dla rodzin z małymi dziećmi do lat 3 o zróżnicowanym repertuarze, w oparciu o Teorię uczenia się muzyki Edwina E. Gordona.

Smykowe granie w Filharmonii Krakowskiej. Gościliśmy tu od 2011 roku, nieprzerwanie, w każdym sezonie. Zagraliśmy dla około 500 osób miesięcznie. Słuchali nas przedstawiciele wielu pokoleń, rodzeństwa, także dzieci w wieku prenatalnym, osoby z całej Polski, a także przedstawiciele różnych kultur. Dziękujemy za każdą chwilę spędzoną razem.
Nasze dokumenty filmowe, powstałe w czasie pandemii, czyli niestety bez publiczności:
MiloMania pasywnie https://youtu.be/9lXLY9xLQwk
Smykowy Miles Davis https://youtu.be/RPt2KC4Uad0
Smykowe Granie z Góralami https://youtu.be/Za-f8D8Qcuc
Smykowe Granie z Gwiazdami https://youtu.be/jAHWIGT2am8

 

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies.