Wyprawka czytelnicza dla pierwszaków

Pierwszaki i ich czytelnicza wyprawka

Nasi pierwszoklasiści odebrali właśnie swoje zestawy Wyprawek Czytelniczych w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”. Każdy z nich otrzymał komplet materiałów na własność, do korzystania samodzielnie lub z rodzicami (i nie tylko). 

„Mała książka – wielki człowiek” to projekt Instytutu Książki, narodowej instytucji kultury powołanej przez Ministra Kultury do promocji literatury polskiej w świecie oraz popularyzacji książek i czytelnictwa w kraju. Właśnie ten ostatni element jest realizowany w ramach wspomnianej kampanii. „Mała książka – wielki człowiek” informuje o korzyściach płynących ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. W ramach ogólnopolskiej akcji od 2017 roku młodzi rodzice otrzymują Wyprawki Czytelnicze dla maluszków. Następnym krokiem był pilotażowy program skierowany do trzylatków, zachęcający rodziców do odwiedzania z dziećmi bibliotek i wspólnego czytania. Później wdrożono pomysł Wyprawek Czytelniczych dla pierwszoklasistów.

W skład pakietów, które otrzymali nasi uczniowie, wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz plakat kreatywny alfabet. Projekt ma charakter ogólnopolski, jest bezpłatny, dotowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Pierwsze abecadło Pierwsze abecadło Pierwsze abecadło

Na książkę „Pierwsze abecadło” składa się 16 tekstów napisanych przez uznanych rodzimych autorów – nie tylko współczesnych. Są to m.in. Małgorzata Musierowicz, Janusz Korczak, Aleksander Fredro, Jan Twardowski, Anna Onichimowska, Rafał Kosik czy Marcin Szczygielski. Znajdziemy tu zarówno pełne opowiadania, jak i fragmenty książek – być może zachęcą was, rodziców, jak i wasze dzieci do sięgnięcia po te publikacje. Rodzinna lektura tej książki z pewnością będzie doskonałą rozrywką, ale i okazją do wartościowego spędzenia wspólnego czasu. Być może zachęci wasze dzieci do nauki czytania i rozwinie w nich czytelniczą pasję.

Książka została zilustrowana przez Iwonę Chmielewską, jedną z najoryginalniejszych i najbardziej uznanych polskich ilustratorek, zdobywczynię licznych nagród, cenioną zarówno w kraju, jak i za granicą. Pani Chmielewska ma na koncie ilustracje do wielu różnych publikacji, jest też autorką własnych książek, w znacznej przewadze poruszających picturebooków. Jej prace pięknie podkreślają literacką wartość zebranych w książce tekstów i umilają lekturę. Natomiast plakat, wypełniony wizualizacjami liter, może być zachętą nie tylko do ich poznawania, ale i wielu kreatywnych zabaw.

Pierwsze abecadło Pierwsze abecadło Pierwsze abecadło

Zachęcamy was, rodzice, do zapoznania się z broszurą, która pięknie wykłada korzyści płynące ze wspólnego czytania, wyjaśnia, jak możemy pomóc dzieciom w składaniu liter w wyrazy oraz mówi o miłości do książek, która jest prezentem na całe życie. W części „Dla dziecka” znajdziemy natomiast pomysły na kreatywne zabawy okołoksiążkowe – przydadzą się zwłaszcza w długie zimowe wieczory. Zachęcamy do korzystania z tych inspiracji.

Niech ta wyprawka oraz nasze starania w szkole staną się pięknym początkiem czytelniczej przygody, która trwać będzie przez całe życie. W końcu trudno nie zgodzić się z Wisławą Szymborską, która mówiła, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Pierwsze abecadło

Więcej o projekcie przeczytacie tutaj: http://wielki-czlowiek.pl/

Informacje o Instytucie Książki i jego działaniach znajdziecie tutaj: https://www.instytutksiazki.pl/

Strona wykorzystuje pliki cookies.