Niestety Profesor Edwin Elias Gordon zmarł 4 grudnia 2015 roku. Kontynuowanie dzieła Profesora w naszych rękach!
Profesor Edwin Elias Gordon (University of South Carolina w stanie Kolumbia) – muzyk jazzowy, pedagog, psycholog muzyki. Jest znanym badaczem, autorem licznych publikacji, testów uzdolnień muzycznych i książek, redaktorem wydań zbiorowych. Od 1979 r. do 1995 r. był związany z Katedrą Badań Muzyczno-Edukacyjnych im. Carla E. Seashore’a na uniwersytecie Temple w Filadelfii. Uzyskał tam wiele prestiżowych nagród. Koncepcja prof. E.E. Gordona, poparta badaniami empirycznymi, spotkała się z dużym zainteresowaniem specjalistów na całym świecie. Jest nowatorską, pionierską propozycją rozwiązań praktycznych dla edukacji muzycznej.
Aby wyjaśnić Państwu istotę teorii, pozwolimy sobie na przywołanie słów samego autora, prof. E.E. Gordona:
Centralnym zagadnieniem w teorii jest „audiacja”…
Dźwięk jako taki nie jest muzyką. Staje się muzyką dopiero dzięki audiacji, kiedy analogicznie jak w języku, przełożony zostanie w umyśle na określone znaczenie. Znaczenie to będzie równocześnie różne w różnych sytuacjach, także odmienne u różnych ludzi. Jakość znaczenia, jakie dana osoba może nadać muzyce w określonym czasie, jest zdeterminowana przez poziom jej uzdolnień muzycznych, zakres wykształcenia i rozległość doświadczeń. (Gordon E.E. 1999. Sekwencje uczenia się w muzyce. Umiejętności, zawartość, motywy, str. 24)
Audiacja to rozumienie muzyki, zachodzi od momentu pierwszych doświadczeń słuchowych, jeszcze w okresie prenatalnym po absorpcję, imitację i koordynację w trakcie eksploracji muzyki w towarzystwie rodziców i opiekunów. W czasie edukacji szkolnej i dorosłym życiu język muzyki doświadczamy coraz bardziej świadomie: nazywamy poszczególne motywy rytmiczne, tonalne, identyfikujemy harmonię, by następnie cieszyć się radością płynącą z improwizacji wokalnej, czy też już w zespole instrumentalnym.
Muzyka to język, jeśli go opanujemy (podobnie jak język werbalny) jesteśmy w stanie komunikować się z innym ludźmi. Teoria profesora Edwina E. Gordona pozwala w pełni korzystać z całej palety rozmowy muzycznej, nie uzależniając się od słowa pisanego (nut), dlatego daje możliwość twórczej kreacji, dającej dużo więcej satysfakcji niż odtwórstwo.
Gdy dziecko wykonuje na instrumencie jakiś utwór muzyczny, może się zdarzyć, że się pomyli. Dziecko, które audiuje potrafi naprawić pomyłkę przez odpowiednie dostrojenie (tak jak w intonowaniu) i jest na tyle zabezpieczone przez audiację, że nie przerywa gry. Dziecko, które jedynie wyuczyło się utworu mechanicznie bez audiacji, nie da sobie rady z pomyłką. Kiedy popełni błąd, jego typową reakcją będzie przerwanie gry, próba odpowiedniego ruchu oraz rozpoczęcie wykonania od nowa. Dla dziecka, które wyuczyło się mechanicznie, istnieją “złe” nuty, dla dziecka, które audiuje – odpowiednie rozwiązania. (Gordon E.E. 1997 Umuzykalnienie niemowląt i małych dzieci, str. 27)
Źródło: (Gordon E.E. 1997 Umuzykalnienie niemowląt i małych dzieci, str. 41)
Koncert Niezbędnik Muzyczny:
SKARBNICA WIEDZY O TEORII PROF. EDWINA E.GORDONA
GORDON INSTITUTE FOR MUSIC LEARNING
W audiacji wstępnej (przygotowanie do audiacji właściwej) można wyróżnić trzy typy:
akulturację, imitację i asymilację
Ogólny zarys typów i stadiów audiacji wstępnej:
TYP | STADIUM |
Akulturacja OD NARODZIN DO 2-4 ROKU ŻYCIA: NIEWIELKA ŚWIADOMOŚĆ OTOCZENIA U DZIECKA. |
|
Imitacja OD 2-4 DO 3-5 ROKU ŻYCIA: DZIECKO ANGAŻUJE SIĘ ZE ŚWIADOMOŚCIĄ SKIEROWANĄ PRZEDE WSZYSTKIM NA OTOCZENIE. |
|
Asymilacja OD 3-5 DO 4-6 ROKU ŻYCIA: DZIECKO ANGAŻUJE SIĘ ZE ŚWIADOMOŚCIĄ SKIEROWANĄ NA SIEBIE |
|
Po audiacji wstępnej następuje audiacja właściwa, której nadrzędnym celem jest tworzenie nieznanej muzyki i improwizacji. Dla osób działających na gruncie edukacji w jej różnych wymiarach, uczących różnych przedmiotów niezwykle inspirująca może być sama kolejność poniższych aktywności. Jednakże wejście w edukację formalną bez wcześniejszego zbudowania relacji z podmiotem działań edukacyjnych, bez umiejętności asymilacyjnych: płynnego wypowiadania się (np. muzycznego, rozbudzenia zainteresowania tematyką wydaje się nie być zbudowana na solidnych fundamentach, które przyczynią się do trwałości muzycznych aktywności, ale też osiągnięcia biegłości i lekkości operowania umiejętnością w danym temacie.
Rodzinne muzyczne koncertowanie wg teorii uczenia się muzyki:
UCZENIE SIĘ RÓŻNICOWANIA
POZIOM SŁUCHOWO-GŁOSOWY
SKOJARZENIA SŁOWNE
SYNTEZA CZĘŚCI
SKOJARZENIA GRAFICZNE
czytanie – pisanie
SYNTEZA CAŁOŚCIOWA
czytanie – pisanie
UCZENIE SIĘ WNIOSKOWANIA
UOGÓLNIANIE słuchowo-głosowy – werbalny – graficzny
czytanie – pisanie
TWÓRCZOŚĆ/IMPROWIZACJA
słuchowo-głosowy – graficzny
czytanie – pisanie
ROZUMIENIE TEORII
słuchowo-głosowy – werbalny – graficzny
czytanie – pisanie
W Polsce koncepcję sekwencyjnej teorii uczenia się muzyki autorstwa Gordona promuje Polskie Towarzystwo E. E. Gordona z siedzibą w Bydgoszczy oraz Fundacja Kreatywnej Edukacji, które wspólnie i z udziałem partnerów organizują m.in. kursy gordonowskie dla osób kierujących edukacją muzyczną małego dziecka, międzynarodowe seminaria oraz projekty koncertowe, wydawnicze i edukacyjne na różnych poziomach wiekowych. Obie instytucje wykształciły certyfikowanych absolwentów kwalifikacyjnych kursów, którzy samodzielnie działają w Polsce i za granicą.
Polecamy następujące źródła informacji:
Stowarzyszenie GIML proponuje Wydawnictwo GIA, które wydało wszystkie książki prof. Edwina E. Gordona, a także jego uczniów.
Kontakt do Wydawnictwa GIA
GIA Publications, Inc.
7404 S. Mason Avenue
Chicago IL 60638
Phone: 708-496-3800 or 800-442-1358
www.giamusic.com
Tytuły dostępne w języku angielskim
- The University at Buffalo Honors Leading Music Scholar
- The Development and Practical Application of Music Learning Theory
Edited by Maria Runfola and Cynthia Taggart - Music Moves for Piano by Marilyn Lowe
- Together in Harmony: Combining Orff Schulwerk and Music Learning Theory by Diane M. Lange
- Tune Assistant by Bruce Dalby
- Developing Musicianship Through Improvisation
- Primary Measures of Music Audiation (PMMA) CD-ROM
- Jump Right In: Kindergarten
- Corybantic Conversations
- Whittled Wordscapes
- Clarity by Comparison and Relationship
- Audiation Assistant 2.0
- Handbook For the Beginning Music Teacher