Smykowe Granie – projekt Filharmonii Krakowskiej
przygotowywany i prowadzony przez Jolantę i Miłosza Gawryłkiewiczów, związanych z Fundacją Kreatywnej Edukacji.
Spotkania z muzyką, tańcem i śpiewem dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat oraz dla kobiet w ciąży, z wykorzystaniem Teorii uczenia się muzyki prof. E. E. Gordona.
Dlaczego warto kontaktować małe dzieci z muzyką?
Dziecko, któremu śpiewamy, któremu prezentujemy dobrą muzykę, jeszcze zanim się urodzi, przynosi ze sobą na świat potencjał uzdolnień muzycznych ukształtowany genetycznie i środowiskowo. Potencjał ten rozwija się nadal po narodzinach, jeśli kontynuujemy muzyczne oddziaływania. Praca z dzieckiem w tym okresie ma charakter kierowania (nie nauczania), czyli dostarczania dziecku odpowiednich bodźców. Dziecko jest po prostu „zanurzone w muzyce”. Dzięki obcowaniu z bogatym muzycznie środowiskiem dziecko wchłania „słownik muzyczny” i spontanicznie uczy się muzycznych prawidłowości tak jak uczy się mowy; uczy się audiować (myśleć muzycznie), tak jak uczy się myśleć wykorzystując język. Istnieje silna analogia między uczeniem się języka, a rozwijaniem uzdolnień muzycznych. Okres prenatalny i wczesny postnatalny jest tutaj szczególnie ważny (tak jak przy uczeniu się mowy).
Filharmonia Krakowska po raz czwarty podjęła nad wyraz ciekawą i pożyteczną inicjatywę zorganizowania cyklu spotkań umuzykalniających dla dzieci w wieku od 0 do 3 roku życia, a także dla przyszłych mam.
Działania te oparła na koncepcji i metodzie prof. E. E. Gordona ze Stanów Zjednoczonych.
Jako psycholog muzyki, współtłumaczka prac E. E. Gordona na język polski i uczestniczka kilku Seminariów Gordonowskich, jestem niezbicie przekonana o trafności i atrakcyjności spotkań małych dzieci z muzyką oraz o przydatności ekspozycji muzycznej jeszcze w okresie prenatalnym. Dlatego jako merytoryczny opiekun Smykowego Grania serdecznie zachęcam Państwa do uczestnictwa w kolejnym tego typu cyklu koncertowym.
Dr Ewa Klimas-Kuchtowa
Kierownik Studiów Podyplomowych
„Muzykoterapia”
Akademia Muzyczna w Krakowie
Zachęcamy do:
- przeczytania artykułu w miesięczniku ZNAK pt.”Gaworzyć do rytmu”:
W edukacji muzycznej nie chodzi o to, żeby produkować geniuszy, ale żeby dać wszystkim równe szanse. Dążymy do stworzenia społeczeństwa otwartego na muzykę. Inaczej nie byłoby sensu inwestować w instytucje kultury, bo nie miałby kto w niej uczestniczyć.
Sezon 2021/22
Zapraszamy do obejrzenia aż 6 koncertów Smykowe Granie, które powstały w czasie pandemii. Niestety publiczności nie było, ale rodzice opowiadali nam niesamowite historie o wielokrotnym, uzależniającym korzystaniu przez ich dzieci, z naszych nagrań. Łezką się w oku kręci. Polecamy;